Održan prvi „Eko Bazar“
Tim 42 je u saradnji sa Centrom za stručno usavršavanje u obrazovanju organizovao prvi „Eko Bazar“ 28. novembra 2024. godine u Leskovcu. Ovaj celodnevni događaj je imao za cilj okupljanje građana različitog uzrasta kako bi podstakao interesovanje za ekologiju i ekološke probleme, sa kojima se svakodnevno suočava cela zajednica. „Eko Bazar“ je obuhvatao tri bloka aktivnosti koje bi privukle sve od „5 do 105 godina“ i približile ekološke pojmove shodno godinama i interesovanjima učesnika.
Prvi blok aktivnosti bio je posvećen deci predškolskog uzrasta i učenicima nižih razreda osnovnih škola, omogućivši im da ekologiji pristupe kroz različite društvene igre, poput domina i igre memorije, upoznavanje sa načinom na koji „Pametna kuća“ otvara prozore i vrata i uključuje svetlo zahvaljujući solarnim panelima, ali i korišćenjem 3D olovaka, pomoću kojih su najmlađi imali priliku da kreiraju jedinstvene 3D crteže koje su poneli sa sobom. Učenici osnovnih škola „Svetozar Marković“, „Kosta Stamenković“ i „Josif Kostić“, kao i predškolci iz vrtića „Kolibri“, „1001 radost“ i „Plavi čuperak“ imali su priliku da slušaju predavanje pod nazivom „Svet astronomije“, koje su održale Vasilisa Antić i Elena Đikić, naučne demonstratorke Naučnog kluba.
U drugom bloku aktivnosti u okviru “Eko Bazara” su učenici starijih razreda osnovnih škola “Josif Kostić”, “Vuk Karadžić” i “Đura Jakšić” i učenici ekonomske škole “Đuka Dinić”, tehničke škole “Rade Metalac” i Trgovinsko-ugostiteljske škole imali priliku da se upoznaju sa ekološkim pojmovima i važnosti navika koje pomažu u očuvanju životne sredine kroz dva interaktivna predavanja. Marija Kodrić, naučna saradnica u Inovacionom centru Univerziteta u Nišu, održala je interaktivno predavanje na temu tekstilnog otpada, koji se često zanemaruje kao zagađivač, iako ima izuzetan uticaj na ljudsko zdravlje. Učenici su mogli da se uvere u očiglednu razliku u načinu na koji sagorevaju prirodni i sintetički materijali i uvide štetnost isparenja koja nastaju tim putem. Drugo interaktivno predavanje je održala Biljana Đorđević, asistentkinja na Tehnološkom fakultetu u Leskovcu, i demonstrirala kako se otpad, poput kore banana, koštica šljiva ili ljuski od jaja, može preraditi i iskoristiti za dobijanje biodizela. Na ovaj način, učesnici su stekli novi pogled na “otpad” i upoznali zanimljivu mogućnost za njegovo korišćenje koje pomaže u očuvanju životne sredine. Veliko interesovanje učenika su privukli i ekološki kvizovi znanja, koji su uspešno aktivirali takmičarski duh i, reklo bi se, istinski podstakli timove takmičara da promišljaju o važnim ekološkim pitanjima. Pored predavanja i kvizova, učenici osnovnih i srednjih škola imali su priliku da se oprobaju String artu, inovativnoj kreativnoj tehnici, ali i u društvenim igrama sa ekološkom tematikom, poput igre “Photosynthesis” i “Čoveče, ne guši se!”, specijalno dizajnirane da predstavi problem izuzetno zagađenog vazduha sa kojim se suočava naša zajednica.
“Eko Bazar” je uspešno okupio i veliki broj građana starijeg uzrasta, koji su u okviru trećeg bloka aktivnosti imali priliku da se upoznaju sa lokalnim proizvođačima i udruženjima. Cilj ovog dela događaja je bio da malim i lokalnim proizvođačima omogući da predstave svoje aktivnosti, jedinstvene rukotvorine, kozmetičke i prehrambene proizvode, kako bi pripadnici zajednice mogli da se na jednom mestu uvere u kvalitet proizvoda, ali i u važnost prepoznavanja i podržavanja proizvođača koji prate ekološke smernice i standarde. Priliku da svoje proizvode predstave građanima su imali pčelarke Marina Petković i Snežana Bogdanović, uspešne preduzetnice u polju u kojem inače dominiraju muškarci, pčelar poznat pod imenom Med i Dred, “Radanska ruža”, socijalno preduzeće koje uglavnom zapošljava žene iz marginalizovanih grupa, “Zavičaj u tegli”, mali porodični biznis koji se ponosi tradicionalnom recepturom, i poljoprivredno gazdinstvo Marković iz Brestovca, čiji su proizvodi s ponosom “južnjački”. Veliku pažnju građana su privukli i jedinstveni proizvodi Nebojše Jakšića (“Art Design Studio”), samostalnog umetnika iz Medveđe, koji izvanredno pokazuju šta sve može nastati od komada drveta, a sve zahvaljujući kreativnosti i umeću. Takođe, Planinarsko skijaški klub „Kukavica“ i udruženje “Naš svet” su zainteresovanim građanima uspešno predstavili važnost uključivanja u lokalnu zajednicu kroz aktivnosti poput planinarenja i očuvanja prirode, ali i pružanja podrške osobama sa intelektualnim i razvojnim smetnjama, kako bi mogli da budu aktivni članovi društva.
Procenjuje se da je na prvom “Eko Bazaru” bilo više od četiri stotine učesnika različitih uzrasta, te se nadamo da će ovakav događaj i u budućnosti privlačiti pažnju velikog broja građana i pružiti im mogućnost da se zainteresuju za ekologiju, lokalne ekološke probleme, ali i aktivno uključivanje u zajednicu.
#zasnaznijegradjanskodrustvo